Basında Biz

Türk profesörden cerrahi müdahalelere ‘yerli dokunuş’

resized_c3d31-d4e0a1f6thumbs_b_c_ed50330b9e682548c9b330a5156d542c

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, ameliyatlarda neşter gibi kullanılan ve yurtdışından 30 bin dolara ithal edilen ‘plazma koter’ adlı tıbbi aleti yerli imkanlarla üretti.

Kaynak: NTV


Barutsuz “silah” artık daha hızlı

wsNAM_1488983048_6133

SDÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öksüz ve ekibi, içine konulan metalleri barut yerine elektromanyetik sistemle fırlatabilen sistemin hızını saniyede 300 metre/saniyeden, bin 500 metre/saniyeye çıkarmayı başardı. Prof. Dr. Öksüz “Bu sistemler savunma sanayisinde kullanabilecek sistemler. Hem saldırı hem de savunma için. Aynı zamanda uydu fırlatma ve trenlerin ray üzerinde gitmesini sağlayacak itici güç için de kullanabilir” dedi.

Kaynak: Milliyet


Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibinden inanılmaz buluş

mermi

Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, silah sanayisini sarsacak bir icat geliştirdi. İçine barut konmadan elektromanyetik enerjiyle 500 metre atan sistem geliştirdi. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, içine konulan metalleri barut yerine elektromanyetik enerji ile 500 metre fırlatabilen sistem geliştirdi. Prof. Dr. Öksüz, SDÜ Göller Bölgesi Teknokent bünyesinde 5 yıl önce kurdukları şirketlerde tamamen Ar-Ge üzerine faaliyetler gerçekleştirdiklerini anlattı. Araştırmalarının ana konularının plazma sistemleri, nanoteknoloji ve elektromanyetik sistemler olduğunu anlatan Öksüz, ürettikleri bazı sistemleri yurt dışına ihraç ettiklerini ve olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi.

Kaynak: Karar


Destek bulmayan çılgın proje rafa kalktı

fft261_mf10685711

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ) geliştirilen ve savaş uçaklarının füze kullanılmadan düşürülmesini hedefleyen çılgın proje, destek bulamayınca rafa kalktı. SDÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, laboratuvar ortamında yüksek enerjiyi kablosuz olarak transfer edip uzaktaki elektronik devrelerin harekete geçirilmesini sağladı. Proje ile savaş uçaklarının füze kullanmadan düşürülmesi hedefleniyordu. Ancak proje ilgi görmeyince rafa kaldırıldı.

Kaynak: Milliyet


SDÜ’den el yapımı patlayıcıları uzaktan patlatabilecek sistem

5690cca7c03c0e3c8cedaccc

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ), el yapımı patlayıcıları (EYP) elektromanyetik dalgalar vasıtasıyla yarım metre uzaktan patlatabilecek sistem geliştirildi. SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz, ekibiyle birlikte geliştirdikleri sistem sayesinde Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde teröristlerin yüzeye ve derine kablolar vasıtasıyla döşediği el yapımı patlayıcıları yarım metre uzaktan patlatmayı başardıklarını açıkladı. Sistemin uzaktan elektromanyetik dalgalar vasıtasıyla el yapımı sistemi kısa devre yaptırarak patlattığını belirten Prof. Dr. Öksüz, “Uzaktan dalgayı gönderip orada ark oluşturuyoruz. Bağlantı noktalarında onların elektronik devrelerini yakıyoruz” dedi.

Kaynak: Hürriyet


Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim üyeleri nanomotor üretti!

1198865_940x531

Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim üyeleri, TÜBİTAK projesi kapsamında nanomotor üretmeyi başardı. Enerjiyi hareket ve kuvvete çeviren nano ölçekteki bir saç telinin çapından 200 kez daha küçük cihazlar olarak tanımlanan nanomotorlar sayesinde kalıtsal hastalıkların teşhis ve tedavisi mümkün olabilecek. Meme kanserinin ön tanısında kullanılacak nanomotorları, manyetik veya ultrason dalgalarla kontrol etmek, yönlendirmek, nanomotorlara istenilen ilaç, teşhis ve tedavi moleküllerini de yüklemek ve bunları istenilen organa yönlendirmek mümkün olabilecek. Prof. Dr. Ayşegül Öksüz, “Nanomotorları farklı şekilde hareket ettirmek mümkün. Kimyasal reaksiyonları harekete dönüştürebiliriz. Yönlendirmeler yaptırabiliriz. Ses dalgalarıyla hareket ettirebiliriz” dedi.

Kaynak: HaberTürk


Sdü’de Vakumlu Cam Üretildi!

sdu-de-vakumlu-cam-uretildi-7851498_x_o

Isparta’daki Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fizik Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, vakumlu cam üretti. Prof. Dr. Lütfi Öksüz, vakumlu camın en büyük avantajının, camdaki ısı transferini sıfır ve sıfıra yakın seviyeye düşürmek olduğunu belirtti. Camın bu özelliği sayesinde ısının içeriden dışarıya, dışarıdan da içeriye transferinin engellendiğini kaydeden Prof. Dr. Öksüz, “Vakumlu camın diğer bir avantajı da ses yalıtımı sağlaması. Sesi taşıyan hava molekülleri olduğundan, havayı tamamen boşalttığınızda ses de sıfır noktaya geliyor” dedi.

Kaynak: Haberler


SDÜ akıllı cam üretti!

IHA_20130412_292269

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ) insanlar, binaları ve elektrikli aletleri elektromanyetik dalgalardan korumak amacıyla akıllı cam üretildi. SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi aynı zamanda Türkiye’nin tek plazma mühendisi Doç. Dr. Lütfi Öksüz, SDÜ Plazma Araştırma laboratuvarında elektromanyetik dalgalardan korunma amacıyla akıllı cam adını verdikleri ürün geliştirdiklerini söyledi. Akıllı Cam projesi hakkında bilgi veren Öksüz, savunma sanayinde herhangi bir silah üretirken aynı zamanda bundan korunmanın yöntemlerini de düşünmek gerektiğini altını çizdi. Elektromanyetik dalgalardan insanları, binaları, elektrikli aletleri nasıl koruruz sorusundan hareketle akıllı cam üretim sistemlerini kurmaya yönelik proje yazdıklarını kaydeden Öksüz, “Akılı cam teknolojisi sayesinde dışarıdan dinlemeyi kesmek, görüntülenmeyi önlemek mümkün. Binaların dış cephelerinin görüntülerinin değiştirilmesi, perdelerin ortadan kaldırılması, güneş ışıklarının kesilmesi, radyasyon dalgalarının önlenmesi gibi artı amaçları da mevcut” dedi.

Kaynak: İHA


Manyetik bomba rafta bekliyor!

24kr10elektronikbomba1

Türkiye’nin ilk elektro manyetik bombası Süleyman Demirel Üniversitesi’nde milli imkanlarla üretildi. Füzesiz uçak düşürmeden, terör saldırıları ve siber savaşa kadar geniş bir alanda kullanılabilen teknoloji 4 yıldır devletten destek bekliyor. Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibinin geliştirdiği ‘elektromanyetik bomba’, hava saldırıları, terör saldırıları ve siber savaşta kritik öneme sahip bir teknoloji. Özellikle ABD, Rusya ve Çin’de ilerlemiş olan elektromanyetik bomba çalışmalarının ülkemizdeki ilk örneğini geliştiren Prof. Öksüz, Karar’a projenin 5 yıldır atıl vaziyette beklediğini söyledi.

Kaynak: Karar


Türk Savunma Sanayi İçin Barut Yerine Elektromanyetik Fırlatma Sistemi

barut-yerine-elektromanyetik-firlatma-sistemi-gelistirildi-640_640x360

Elektronik fırlatma sistemi ile 500 metreye kadar metaller fırlatılabiliyor. Sistem Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yer alan bir grup ekip tarafından geliştirildi. Elektronik fırlatma sistemi, baruta alternatif olarak kullanılabilecek bir sistem geliştirdi. Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve onun liderliğindeki bir ekip, metalleri barut yerine elektromanyetik enerjiyle fırlatılmasına olanak sağlayan bir sistem geliştirmeyi başardı. 500 metre menzile sahip olan yeni sistem ile metal parçalar hedeflerine sağlıklı bir şekilde fırlatılabiliyor. Yaklaşık 3 ay önce başlayan projenin bir ürünü olan yeni sistem ile çevreye de daha az zarar verilecek.

Kaynak: TRT Haber

ICOPS Türkiye’de!

PlazmaTek sponsorluğu ve katkıları ile,

42. IEEE Uluslararası Plazma Bilimleri Konferansı

Konferans Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Bize Ulaşın

Mail :  lutfioksuz@sdu.edu.tr

Tel :   (0 246) 237 07 46 - 211 17 96

Web : PlazmaTek.com / TechnoPlasma.com