PlazmaTek - Plazma Uygulama, Enerji, Üretim, Danışmanlık, Elektronik San. Tic. LTD. ŞTİ.

Anahtar kelimeyi girin...

Atmosferik Basınç Plazma Jet CNC İle Metaller ve Metal Alaşım Tel Yapılı Malzemelerde Korozyonların Önlenmesi ve Pasların Sökülmesi

KATEGORİLER : Atmosferik Basınç, Enerji, Plazma Destekli
Yönetici:
Prof. Dr. Lütfi Öksüz
Yayın Tarihi:
1 January 2019
Yer:
Isparta
Proje Numarası:
Geliştiren:
Prof. Dr. Lütfi Öksüz
Proje Hakkında

Proje kapsamında oluşturulacak kontrollü sistem plazmasında saf oksijen ve belirli uygulamalar için basınçlı hava kullanılacaktır. CNC yazılımı ile çizilen veya ihtiyaç olan ölçülere göre plazma kaleminin koordinatları kontrol edilecektir. Oluşturulacak oksijen yoğunluklu plazma ile yüzeyde aşındırma oluşturmadan yüzeyden korozyonlar sökülecektir. Bu işlemde yüksek ısılara ulaşan oksijen plazması sadece yüzeydeki pasları yakarak yok edecektir. Oluşturulan plazma malzemenin yüzeyine zarar vermeyecek seviyede olacağı için malzemenin doğal yüzeyi zarar görmeyecektir. Oluşturulacak Jet Plazma 10 kV – 25 kV sistem voltajlarında, 10 – 100 kHz frekans değerleri aralığında üretilen güç kaynakları ile oluşturularak optimum seviyede performans verileri oluşturulacaktır. Atmosferik basınç plazma sistemlerinin bu tip uygulamalarında elektrot dizaynı ve kullanılan güç kaynağının parametreleri oldukça önemlidir. Çünkü yüzeydeki korozyonun sökülmesi için plazma sıcaklığının optimum seviyede olması gereklidir.

Proje tasarım aşamasında sistem modeli ile plazma jet modeli oluşturularak projenin üretim ve geliştirme aşamasına geçilecektir. CNC masasına entegre edilmiş plazma kalemi ile hassas ve kontrol edilme kabiliyeti yüksek olan bir proses gerçekleştirilecektir. Proses sırasında ortama zararlı herhangi bir malzeme salınımı oluşmayacak ve böylece çevre ve kullanıcı dostu bir sistem oluşturulacaktır.

Göller Bölgesi Teknokent tarafından desteklenmiştir.