PlazmaTek - Plazma Uygulama, Enerji, Üretim, Danışmanlık, Elektronik San. Tic. LTD. ŞTİ.

Anahtar kelimeyi girin...

Sağlıklı ve Hızlı Gıda Kurutma Sistemleri Sağlıklı Atıştırmalıklar ve Kurutulmuşlar

KATEGORİLER : Vakum
Yönetici:
Prof. Dr. Lütfi Öksüz
Yayın Tarihi:
1 July 2018
Yer:
Isparta
Proje Numarası:
3180235
Geliştiren:
Prof. Dr. Lütfi Öksüz
Proje Hakkında

Geleceğin en önemli sorunlarından biriside artan nüfusa karşı gıda stoklanması ve tüketimidir. Gıdaların güneş altında kurutularak dayanıklı hale getirilmesi bilinen en eski saklama yöntemidir. Kurutmanın amacı, gıdalardaki su düzeyini mikroorganizmaların faaliyetlerini kısıtlayacak bir düzeye indirmektir. Diğer bir kurutma nedeni ise besinleri tüketime hazır hale getirmektir. Kurutmada amaç su aktivitesi (aw) değerini belirli bir değerin altına indirmek suretiyle gıdayı mikrobiyoloji ve kimyasal değişimlere karşı dayanıklı hale getirmektir.

Türkiye’ de bazı bölgelerde yetişen ürünler ticari amaç için yetiştirildiğinden, kurutma işlemi daha da önem kazanmaktadır. Besinleri kurutmayla, taşıma, depolama, ambalajlama, soğutma vb. işlemlerdeki zorluklar en aza indirilmektedir. Kurutma ile ağırlık ve hacimde gözlenen azalma, kurutulmuş ürünlerin taşınma maliyetlerinde ekonomi sağlamaktadır. Geleneksel kurutma yöntemlerinde ürün yüzeyinin sertleşmesi, ısı ve kütle geçişini yavaşlatmakta ve böylece kurutma işlemi uzun süre ve yüksek enerji tüketimi gerektirmektedir. Mikrodalga ile kurutmada ise, gıda içinde oluşan sıcaklık ile ürün içindeki su, materyalin yüzeyine doğru buhar basıncı oluşturmaktadır. Böylece gıdanın içerisindeki suyun uzaklaştırılması hızlanarak kurutma işlemi kolaylaşmaktadır.

Önerilen projede, mikrodalga vakum kurutucu tasarımı yapılarak şirketimizde endüstriyel boyutlarda sistem kurulumu gerçekleştirilecek, sağlıklı ve hızlı kurutulmuş gıdalar elde edilecektir.

TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir. Proje Devam Etmektedir.