Sdü’de Vakumlu Cam Üretildi

Sdü’de Vakumlu Cam Üretildi

Isparta’daki Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fizik Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, vakumlu cam üretti.

Isparta’daki Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fizik Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, vakumlu cam üretti.

Prof. Dr. Lütfi Öksüz, vakumlu camın en büyük avantajının, camdaki ısı transferini sıfır ve sıfıra yakın seviyeye düşürmek olduğunu belirtti. Camın bu özelliği sayesinde ısının içeriden dışarıya, dışarıdan da içeriye transferinin engellendiğini kaydeden Prof. Dr. Öksüz, “Vakumlu camın diğer bir avantajı da ses yalıtımı sağlaması. Sesi taşıyan hava molekülleri olduğundan, havayı tamamen boşalttığınızda ses de sıfır noktaya geliyor” dedi.

ISI KAYBINI ÖNLÜYOR

Vakumlu camın çevreci özelliğine de değinen Prof. Dr. Lütfi Öksüz, camın buzdolabından fırına kadar birçok alanda kullanılabildiğini ifade etti. Piyasada satılan vakumlu camların gerçek anlamda vakumlu cam olmadığını savunan Prof. Dr. Lütfi Öksüz, şöyle konuştu:

“Biz iki camın arasını tamamen vakumluyoruz. Yani normal atmosfer basınçtan bir milyon kez daha düşük basınca düşüren sistemleri de kurduk. Bu vakum sayesinde camdaki ısı transferini sıfıra yakın olarak düşüyor. Böylelikle ısı dışarıdan içeriye veya içeriden dışarıya transfer olmuyor. Ayrıca ses yalıtımında da önemli bir avantajı var. Dünya açısından ülkemiz açısından büyük bir buluş. Çevreci bir cam. Isı transferini sıfıra düşürdüğü için daha az kömür yakacaksınız. Endüstride de avantajları var. Bu konuda ABD ve Japonya çalışma yapıyorlar. Çünkü vakumu uzun süre tutmak büyük sorun. Biz kendi teknolojimizi ürettik. Vakumlu cam hedefimize ulaştık. ve gerçek vakumlu camı ürettik.”

Prof. Dr. Lütfi Öksüz

, vakumlu camın en büyük avantajının, camdaki ısı transferini sıfır ve sıfıra yakın seviyeye düşürmek olduğunu belirtti. Camın bu özelliği sayesinde ısının içeriden dışarıya, dışarıdan da içeriye transferinin engellendiğini kaydeden Prof. Dr. Öksüz, “Vakumlu camın diğer bir avantajı da ses yalıtımı sağlaması. Sesi taşıyan hava molekülleri olduğundan, havayı tamamen boşalttığınızda ses de sıfır noktaya geliyor” dedi.

Kaynak: https://www.haberler.com/sdu-de-vakumlu-cam-uretildi-7851498-haberi/

Leave a Comment

Your email address will not be published.